Lucie Černá - Sami Siva

SEMINÁŘ: Vyprávění příběhů a editace


Termín: 8., 9. a 10. května 2020


English

Vytvořili jsme poměrně jedinečnou příležitost – seminář věnující se procesu editace fotek.

Jako fotograf pracující na vlastních projektech potřebujete umět jednu důležitou věc. Umět oslovit publikum a udělat na něho dojem; publikum, které bude chtít poslouchat, co chcete sdělit.

Připravili jsme víkendovou mistrovskou dílnu, jejímž cílem je porozumět procesu editace fotografií a jejich přípravy, umět zprostředkovat/rozvinout nápad a dokázat sdělit příběh. Naším cílem je naučit techniky, které vás vyzbrojí v tvorbě portfolia se silnými projekty.

O víkendu budeme pracovat na:

 • Jak rozvíjet nápad – průzkum, tvorba storyboardů, hledání a sběr podpůrných materiálů atd.
 • Kdo je vaše publikum, jak ho identifikujete
 • Jak zlepšit schopnost vyprávět příběh
 • Jaké fotografie budou fungovat dohromady nejlépe a jak vytvořit kompaktní celek
 • Jak vidět svou práci s odstupem – jak a kdy udělat krok zpět a zbavit se fotek, ke kterým jste citově připoutaní, ale objektivně nejsou tak silné
 • Finalizace projektu
 • Proč je důležité mít připravený text (anotaci, popis), který nejlépe vystihuje projekt (i když fotka sama o sobě musí mít vypovídací schopnost a měla by říct všechno)
 • Jak editor vidí vaši práci
 • Jak vytvářet návrhy, jak zobrazit fotografie v galerii a prezentovat je v různých publikacích

Bude to víkend plný tvůrčího procesu s velmi intenzivní a živou diskuzí! Buďte připraveni, těšíme se na Vaši aktivní účast. Jedině tak si z dílny odnesete nejvíce poznatků.

Od každého účastníka se očekává, že si na dílnu připraví následující:

 • Dokončený projekt s finálním výběrem snímků a s předfinálním výběrem, ze kterého vybíral
 • Projekt, na kterém právě pracujete
 • Nápad/koncept, který byste chtěli prezentovat ve skupině (nebo pro individuální konzultaci, pokud to takto preferováno) a chtěli byste jej rozvinout

Přineste si fotografie v tištěné podoběnebo na PC k promítání

Na tomto semináři nebudeme fotografovat, jde o pochopení a trénink toho, jaký typ fotografií ve fotografických projektech funguje nejlépe.

Aby byla věnována maximální pozornost individuálně každému z vás, je tato mistrovská dílna omezena na maximálně 10 účastníků.

Místo konání:

Dílna se uskuteční v klášteře Teplá v Královéhradeckém kraji (www.klastertepla.cz).

Klášter z 12. století se nachází v idylickém prostředí, s klidnou krajinou.

V posledních letech prošlo celé místo obrovskou rekonstrukcí. Uvnitř klášterních prostor byly vytvořeny různé umělecké a kulturní zázemí, včetně tmavé komory pro fotografii, projekční místnosti a výstavní auly. Chceme, abyste byli inspirováni a dali průchod své kreativitě; proto jsme zvolili zrovna toto místo. Myslíme, že je pro náš seminář naprosto ideální, přesvědčíte se sami.

Lektoři:

Lucie Černá je oceněná kurátorka a vydavatelka (www.un-titled.org). Kurátorka a vydavatelka knihy Evokativ – fotografie Libuše Jarcovjakové v letech 1970 až 1989 v Praze. Noviny The Guardian vyhlásil výstavu Evokativ, kde byla kurátorkou Lucie, na festivalu fotografií Arles, jako nejlepší mezinárodní výstavu fotografií v roce 2019. A kniha Evokativ je zařazena do užšího výběru na Pařížské foto – Aperture Foundation – za fotopublikaci roku 2019.

Sami Siva je profesionální fotograf v současné době působící v Praze. Má rozsáhlé pracovní znalosti o politickém dění a postkonfliktní situaci na indickém subkontinentu, v EU a v Severní Americe. Jeho práce se objevila v mnoha mezinárodních publikacích (www.samisiva.com) a v současné doběpracuje na dlouhodobých projektech ve střední a východní Evropě.

Harmonogram:

Pátek 8. května

Do kláštera v Teplé doražte kolem 15h

Orientace a prohlídka místa

Úvod a co očekávat během víkendu

Prezentace – Sami & Lucie: Jak rozvinout nápad, jak a čím zaujmout publikum. Nutné nástroje při focení (podpůrné materiály; rešerše, storyboardy, apod)

Večeře

Neformální diskuze/hosté

Sobota 9. května

Tento den bude rozdělen na dvě části, ve kterých každý účastník představí své projekty a nápady. Prakticky na nich budeme probírat a vysvětlovat editaci, rozvržení příběhu a jeho nejlepší způsob zakončení

Účastníci představí své fotografie a projekty/návrhy – část první

Obědová přestávka

Účastníci představí své fotografie a projekty/návrhy – část druhá

Individuální konzultace

Večeře

Neformální diskuze/hosté

Neděle 10. května

Prezentace o přípravě fotografií do galerií a předkládání návrhů kurátorům

Oběd

Odjezd

Způsob výuky: angličtina a čeština

Náklady:

7500 Kč/ 300 EUR (Zahrnují sdílené ubytování a snídani)

Tato dílna není vhodná pro začátečníky, kteří se teprve seznamují s fotoaparátem.

Registrace a dotazy pište: workshop@samisiva.com